Schemat för Ljudvågor 2019 ser ut som följer nedan.

ONSDAG 15/5 2019

Kl. 17.00 – Invigningsmingel, Folkets bio.

Kl. 18.30 – GotlandsMusiken 1, Vårdklockans kyrka
Joel Janson Johansen – Fanfar För Framtiden
Margareta Stagren – Finnishing the hat
Jackson Smith – Snapper
Marcus Vallgren – Illusion of Change
Luna Green – 8
Jimmy Axelsson – Träblåskvintett No. 1
Albin Linder – Vaggvisa

Kl. 21.00 – Vadstena Sång- och Pianoakademi, Vårdklockans kyrka
Julia Siljebo – Våren
Amund Bramness Vaage – En Bønn
Rebecka Jaxhagen – Lyckan är Lånad
Joel Janson Johansen – Pang!
Christoffer Håård – Abraxas
Johannes Fritz – Ord
Albin Linder – Märklig Tång

TORSDAG 16/5 2019

Kl. 12.00 – GotlandsMusiken 2, Vårdklockans kyrka
Juni Andrea Ek – Om hur gryningen bör oskadliggöras
Julia Ekström – Om den sista människan
Per Lönnqvist – A Title To Remember
Simon Ragnarsson – Konsten att inte kunna sova
Christoffer Håård – À l’intérieur
Arttu Ahovaara – The Sky, the Soil and the Sea
Axel Ek – 3 Asiatiska folkvisor
Assar Tallinger – Själa mässa För Insekter / Requiem For Insects

Kl. 19.00 – Uppsala Kammarsolister, Vårdklockans kyrka
Albin Linder – Månen
Axel Ek – REAKTION (Identity vs System)
Amund Bramness Vaage – Toner som Lander
Joel Janson Johansen – Ai treni
Fre
drik Storsveen – V V V V V or butterfly effect or we could do so much together
Julia Siljebo – Darkness, Light, Darkness

Kl. 21.00 – Elektroakustisk musik 1, Folkets Bio
Joel Janson Johansen – never played melodies
Simon Ragnarsson – Rost
Daniela Dahl – Andromeda
Per Lönnqvist – S7a230J68r63Y
Fredrik Storsveen – Ingen titel

FREDAG 17/5 2019

Kl. 18.00 – Musikkonservatoriet Falun 1, Vårdklockans kyrka
Luna Green – 7
Jackson Smith – Two pieces for string trio
Simon Ragnarsson – Impressions
Julia Ekström – Spegelsången
Arttu Ahovaara – Parabolas

Kl. 20.00 – Norrbotten NEO, Vårdklockans kyrka
Emily Tåhlin – Livmoder?
Saga Fagerström – Åskans massa
Rebecka Jaxhagen – Änge
Johannes Fritz – Moln
Christoffer Håård – String Trio
Johan Stohne – Flod flagnar

Kl. 22.00 – Elektroakustisk musik 2, Folkets Bio
Johan Stohne – Miró Mirage
Luna Green – Experiment 1, ”enochian chant”
Arttu Ahovaara – Postludium
Jackson Smith – Greater Than
Saga Fagerström – Love Lies Bleeding

LÖRDAG 18/5 2019

Kl. 12.00 – Musikkonservatoriet Falun 2, Vårdklockans kyrka
Juni Andrea Ek – Elementen
Marcus Vallgren – Stråktrio
Per Lönnqvist – Tempestas
Margareta Stagren – Tired with all this for restful death I cry
Jimmy Axelsson – Slagverket

Kl. 12.00 – 16.00 – Ljudinstallation, Konstmuseet
Assar Tallinger

Kl. 16.00 – Kungliga Musikhögskolans Kammarkör, Vårdklockans kyrka
Fredrik Storsveen – Roosevelt Island 1995
Axel Ek – Drakdrömmar
Johan Stohne – BRITNEYBREVET
Daniela Dahl – K O M

SÖNDAG 19/5 2019

Kl. 12.00-16.00 – Ljudinstallation, Gotlands museum
Stina Tordby

Kl. 12.00-16.00 – Ljudinstallation, Konstmuseet
Assar Tallinger